חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
ERP לוגו
ShmuelPic

משולחנו של שמואל מרדלר, מנכ"ל ERP.ORG

שמח להציע להנהלות  – סקירה וניהול דיון בנושא: התהליך האפקטיבי להחלפת מערכת ERP בארגון. הסקירה כוללת: הצגת שוק ה-ERP בישראל – פתרונות ומיישמים, אחריות הלקוח והספק בתהליך, אבני הדרך, העברת ידע וצמצום התלות בספק ועוד.

זינוק קדימה למאגר הדאטה של ישראל

הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה אמונה על אוצרות הדאטה של מדינת ישראל. כעת, בעזרת matrixDnA, היא מתחדשת בפלטפורמת ניהול ואחסון נתונים, שתזניק קדימה את מאגר הדאטה של ישראל, ותשפיע על החיים של כולנו

זמן קצר לאחר קום המדינה, הוקמה גם הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (הלמ"ס), שמאז ועד היום אמונה על איסוף, עיבוד ופרסום מידע סטטיסטי בתחומי דמוגרפיה, כלכלה וחברה הנוגע לכל האספקטים של חיי האוכלוסייה במדינת ישראל. נתוני הלמ"ס משמשים כבסיס לקביעת מדיניות ולקבלת החלטות בישראל בנושאים שונים כגון: חינוך, בריאות, רווחה, סביבה ובינוי, והם מסייעים בתכנון של בתי הספר, גני הילדים, בתי האבות, בתי חולים ומרפאות, נתיבי תחבורה, מרכזי הבילוי וכל היבט אחר בחיים שלנו. המשמעות של שימוש במידע היא רחבה מאד וחלה גם בחיי היום יום של כולנו בפן האישי. אנו נעזרים בנתוני הלמ"ס למשל, כשאנחנו רוצים לבחור אזור למגורים או להקמת עסק, או מעוניינים להעריך את השכר שלנו ביחס לשכר הממוצע במשק. כך למעשה, נתוני הלמ"ס מעצבים ומשנים את החיים של כל אחד  מאתנו מדי יום.

מטריקס זכתה במכרז לאספקה ותפעול במשך תשע שנים של מערכת אחסון מידע מרכזית בתצורת Data Lake, שמשמעותו הקמת מאגר מידע מנהלי חדשני, מהגדולים שהוקם במגזר הציבורי בישראל. הקמת המאגר צפויה להרחיב משמעותית את יכולות הפקת הנתונים של הלמ"ס, ובכך להוביל לקידום מדיניות מבוססת נתונים והערכת אפקטיביות של פעולות הממשלה, ולגידול משמעותי בכמות המחקרים המתבצעים לתועלת הציבור.

הקמת המאגר מהווה חלק מתהליכי הטרנספורמציה הדיגיטלית המתבצעים בלמ"ס, בהמשך להחלטת הממשלה מספר 4753, לגבי הקמת "אגם מידע ממשלתי". הפרויקט רחב ההיקף כולל הקמת מאגר מידע שיכלול מידע מנהלי מפעילות משרדי הממשלה ומוסדות המדינה, ומסקרי המשפחות והעסקים של הלמ"ס, הקמת פורטל מידע המיועד לשימוש חוקרים מורשים והקמת סביבת עבודה לגישה מרחוק עבור החוקרים. בהמשך הדרך יכלול המאגר אפשרות של הנגשת נתונים לציבור ומערכות נוספות.

מטריקס וחטיבותיה השונות קיבלו את האחריות על הפרויקט מקצה לקצה, החל משלב אפיון והקמת המערכת, כולל רכיבי חומרה, רישוי, פיתוח, היבטי ניהול ואחסון הדאטה, ניהול תהליכים, אבטחת המידע והגנתו (בהתאם להנחיות מערך הסייבר הלאומי), דרך העלייה לאוויר ועד תפעול המערכת לאחר מכן. המערכת תוקם בצורה מודולרית ממספר סביבות עבודה נפרדות, אשר ביניהן יוקמו ממשקי עבודה. את הפרויקט תוביל חברת הבת, matrixDnA, המתמחה בפיתוח ויישום פתרונות מובילים בתחום ניתוח נתוני ביג דאטה. בהקשר זה חשוב לציין שבהתאם לחוק הסדרת הביטחון בגופים ציבוריים (תשנ"ח-1998), מוגדרת הלמ"ס כגוף תשתית מדינה קריטית. הלמ"ס מונחית על ידי מערך הסייבר הלאומי ויחידת הגנת הסייבר ברשות התקשוב הממשלתי (יה"ב), במטרה להגן על מידע שנמצא ברשותה בהתאם לחוק הגנת הפרטיות (תשמ"א-1981) ולתקנות מכוחו.

"מדובר במהלך דרמטי", אומר מוטי גוטמן, מנכ"ל מטריקס. "הלמ"ס אמונה על אוצרות הדאטה של מדינת ישראל. בעידן שבו הדאטה זכה לכינוי "הנפט החדש", מדובר במשאב משמעותי ביותר, ושימוש בטכנולוגיות דאטה מתקדמות יאפשר ללמ"ס להפיק ממנו הרבה יותר. הקמת מאגר מידע חדשני ואינטגרטיבי, מהגדולים ביותר שמוקמים בישראל, צפוי להרחיב משמעותית את הנגישות לנתונים, לקצר את משך הזמן שלוקח לבצע מחקרים, והוא יעניק חוויית משתמש אחרת, בעולם תומך דיגיטל. התוצאה תהיה: גידול משמעותי בכמות, ואיכות המחקרים המתבצעים לתועלת הציבור, ומידע מדויק הרבה יותר, שיסייע למדינה כמו גם לאזרחים לקבל החלטות טובות יותר".

המכרז להקמת המאגר בא לענות על צרכי המידע מאחר שכיום אין מקום אחד בו מאוחסנים  כל נתוני הלמ"ס ממקורות המידע השונים, וללמ"ס גם אין עדיין נגישות לכלל הנתונים הקיימים במשרדי ממשלה אחרים. הנתונים הקיימים מאוכלסים במספר מאגרים, והמשמעות היא שאם משתמשים רוצים לבצע עיבודים או מחקרים שהם חוצי דיסציפלינות, הם נדרשים לעבור תהליך מורכב. אגם המידע צפוי להקל על הבעיה הזאת. ניתן יהיה להצליב נתונים בתחומים שונים וממקורות שונים ולהעבירם למשתמשים או חוקרים מורשים שיוכלו לבצע מחקר שמתבסס לדוגמה על נתונים לגבי יוקר המחייה מצד אחד, ועל נתונים מעולם החינוך, מן הצד השני. זה אומר שניתן יהיה להפיק מהדאטה של הלמ"ס הרבה יותר מאי פעם, ובסופו של דבר, מדינת ישראל תהנה ממידע מדויק ומפורט, שישפר את ההחלטות המתקבלות. באופן דומה, יעמוד לרשות הציבור מידע מפורט יותר, שיאפשר לקבל החלטות מושכלות יותר לשיפור איכות החיים, כמו לגבי בחירת מקום המגורים, האם ואיפה להקים עסק והחלטות חיים משמעותיות נוספות.

הפרויקט יאפשר גישה מרחוק באופן מאובטח לקבצים המיועדים למחקר, כך שחוקרים יוכלו לבצע מחקרים מרחוק ולא יחויבו להגיע פיזית לחדרי המחקר של הלמ"ס. זה יוביל לשיפור משמעותי במשך הזמן שלוקח לביצוע כל מחקר ויאפשר לבצע כמות הרבה יותר גדולה של מחקרים בו זמנית.

כיום, תהליך אישור עבודה על מחקר נעשה באופן ידני, אורך פרק זמן ארוך יחסית והחוקר צריך להגיע פיזית לחדרי המחקר של הלמ"ס. כתוצאה מכך, מרגע הגשת הבקשה לעריכת המחקר ועד שמתבצע המחקר חולף זמן רב. בנוסף, לעתים חלק מהנתונים הנדרשים לבצוע המחקר לא נמצאים בידי הלמ"ס ויש לקבלם ממשרדים אחרים, מה שמאריך את משך הזמן עד לתחילת בצוע המחקר באופן ניכר. אגם המידע יאפשר גישה מרחוק באופן מאובטח אל קבצי המחקר המאובטחים והמותממים, ובכך יופחת משך הזמן שלוקח לביצוע כל מחקר, ואפשר יהיה לבצע כמות הרבה יותר גדולה של מחקרים בו זמנית.

פרופ' דני פפרמן, הסטטיסטיקן הלאומי ומנהל הלמ"ס: "ביסוס החלטות על נתונים מקיפים, עדכניים, מהימנים ואיכותיים, לצד הנגשת המידע לציבור הינם ערכים מרכזיים בעבודת הלמ"ס. אנו נרגשים לקראת צאתו לדרך של פרויקט אגם המידע, אשר יהווה קפיצת מדרגה ביכולות המחקר והניתוח של החוקרים העושים שימוש בנתוני הלמ"ס, ואבן דרך משמעותית עבור פעילותנו לטובת הציבור. הדבר ייעשה תוך צמצום החשיפה לאיומי סייבר, על מנת לאפשר את מקסום העיבודים והשימושים במידע על ידי הצרכנים השונים, תוך שמירה קפדנית על סודיות נתוני הפרט. אנו מרגישים בטוחים בידיים של גוף טכנולוגי מוביל כמו מטריקס, שיש בידו את כל הידע והניסיון הדרושים למתן מענה לכל ההיבטים של פרויקט אגם המידע".

אסף טימור, מנכ"ל matrixDnA: "איסוף, עיבוד ופרסום נתוני הלמ"ס מלווים אותנו כאזרחי ישראל בכל תחומי החיים, החל ממדד המחירים לצרכן בישראל, מפקדי אוכלוסין, סקרי נפשות ועסקים, ועד לחישוב השכר הממוצע במשק או התוצר המקומי הגולמי. מדובר בפרויקט רחב היקף שיערב יחידות שונות במטריקס, מורכב מבחינה טכנולוגית בשל כמות הנתונים האדירה, ריבוי המערכות ורגישות המידע וחשיבותו. עבורנו, זוהי הזדמנות מבורכת לקחת את הידע והניסיון שצברנו במהלך שנים לטובת פרויקט לאומי שצפוי להשפיע לטובה על החיים של כולנו. המאגר יספק לחוקרים פלטפורמת מחקר חדשנית, יעילה ובעיקר הרבה יותר אפקטיבית עם הכלים המתקדמים ביותר לביצוע עבודתם".

אודות matrixDnA

חברת matrixDnA, חברת בת של מטריקס, מתמחה בפיתוח ויישום פתרונות מובילים בתחום ה- Big Data Analytics. החברה מספקת ללקוחותיה מעטפת פתרונות ושרותיBI  מנוהלים, מענה שלם ומקצועי לצורכי ה-BI בארגון, תוך שימור הידע הארגוני ומינופו. Matrix DnA הינה חברת הבינה העסקית הגדולה ביותר בישראל עם מעל ל-300 עובדים.

matrixDnA  מציעה את קשת השירותים וההתמחויות הרחבה ביותר בתחום, במודלים עסקיים אטרקטיביים המשקפים תועלות תפעוליות משמעותיות עבור הארגון. החברה מתמקדת במתן פתרונות בתחומי שיפור ביצועים עסקיים, פתרונות ויזואליזציה מתקדמים, פתרונות אנליטיים לניתוח מידע, פתרונות אינטגרציית מידע מתקדמים ומימוש יישומים עסקיים בתחומי הפיננסים, שירות הלקוחות, שיווק ומכירות, ניהול סיכונים ורגולציה.

הזינו את המייל לקבלת עדכונים,
הזמנות ומידע מקצועי

דילוג לתוכן